Приклад бізнес-плану, складеного по шаблону BUSINESS PLAN ONLINE

Ідея

Провідні експерти ринку говорять, що грамотно організований спортзал генерує рентабельність на рівні 20-25%, при цьому період окупності інвестицій при організації клубу економ-класу становить 1,5-2,5 року, а для преміум сегменту необхідно близько 5 років.

З огляду на нинішню політичну і соціальну нестабільність в Україні, високий рівень інфляції національної валюти, а також високі орендні ставки на приміщення, подорожчання імпортного спортивного інвентарю і загальне зниження рівня доходів населення, відкриття спортивного залу сьогодні - справа досить капіталомістка, що вимагає значних вливань фінансових ресурсів в реалізацію проекту, а також тривалого часу для того, щоб прибуток від діяльності спортивного закладу окупив початкові інвестиції в проект.

З іншого боку, попит на спортивні послуги серед населення нашої країни постійно зростає. Багато людей, не дивлячись ні на які зовнішні обставини, готові витрачати свої гроші на власне здоров'я і користуватися послугами спортзалів. Підтверджує значення спортивних послуг у жителів міст і зростання популярності здорового способу життя, так багато клієнтів відвідують їх цілими сім'ями, проводять там вихідні. Такі тенденції дозволяють говорити про перспективність створення спортивних залів і попит на їх роботу сьогодні.

Огляд ринку

В Україні спостерігається тенденція до скорочення кількості спортзалів. Складна економічна ситуація в країні, а також війна внесли свої корективи в ринок фітнес-послуг. Випав з поля зору Крим, практично паралізований східний регіон, зокрема Донецьк, який знаходився на другому місці після Києва за кількістю спортзалів та фітнес-клубів.

Якщо великі мережі в цих умовах ще тримаються за рахунок масштабу, то, звичайно, локальні спортзали сьогодні практично знаходяться на межі виживання. Адже на вартість абонемента впливає не тільки подорожчання імпортного обладнання, а й непідйомні комунальні платежі (водопостачання, опалення, освітлення). На тлі катастрофічного зниження купівельної спроможності населення в найближчі кілька років нас чекає серйозна криза на ринку спортивних послуг. Масовий відтік людей йде вже сьогодні, і якщо для великих мереж і преміальних клубів він ще не такий критичний, то маленьким локальним клубам середньої цінової категорії потрібно швидко перебудовуватися, щоб вижити.

Переформатування на "сухі" клуби з наявністю зони "крос-фіт" - сьогодні це найпопулярніші і найвигідніші формати. Змінюється і політика щодо абонементів. Якщо великі клуби як і раніше просувають річні абонементи - маленькі в силу своєї слабкої розкрутки змушені залучати відвідувачів місячними або разовими (з фіксованою ціною) абонементами.

Відкриття спортзалу з басейном - це витратний проект, причому не тільки через особливості будівництва, а й через бюрократичну і корупційну складову. Басейн вимагає величезної кількості погоджувальних процедур. Повноцінний спортклуб на 3 000-5 000 тис. кв. м з басейном обійдеться мінімум в $ 1-3 млн (це ціна клубу без урахування корупційної складової, а вона може бути будь-яка).

Підготовка тренерів для спортзалів та фітнес-клубів має свої особливості. В Україні, на жаль, фітнес-тренерів не готують. Доводиться шукати самоучок, бажано з вищою фізкультурним або медичною освітою. Основні проблеми - це непрофесіоналізм кадрів. При ставці за годину від 50 до 150 гривень кращих тренерів легко переманити, запропонувавши їм вищу зарплату. Але нестачі в менеджерському персоналі немає (адміністратори, продавці тощо).

Прошарок заможних людей нікуди не подівся і навряд чи зникне. Саме для них навіть під час кризи відкриваються VIP-клуби. Наприклад, в одному зі столичних клубів - Tsarsky - акційна ціна на річний абонемент становить 50 тисяч гривень.

Якщо економічна та політична ситуація в країні стабілізується, - нас чекає європейська модель розвитку бюджетних спорт-клубів з невеликими інвестиціями. Як правило вони представляють собою приміщення до 1000 кв. м, без вологих зон, з наявністю тематичних розділів (крос-фіт, бокс, йога, групові тренування ). Всі додаткові послуги в форматі даних клубів будуть платними для будь-якої категорії відвідувачів.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що найбільш вигідною бізнес-ідеєю являється відкриття невеликого спортзалу.

Клієнти

Навіть в кризу люди піклуються про свою красу та здоров'я. Більшість із них вважає, що здоровий спосіб життя та заняття спортом дозволяє зекономити на лікарях. На думку експертів, найбільшим попитом сьогодні користуються невеликі спортзали в спальних районах міста, в яких можна придбати абонемент на місяць.

Основними клієнтами такого спортзалу будуть жінки. Їм можна запропонувати йогу, фітнес, танці та курси самооборони. В спортзал можуть приходити діти, з якими можна проводити заняття в ігровій формі. Брати участь в таких заняттях зможуть батьки. Для того щоб послуги були більш різноманітними, можна проводити спеціальні заняття для вагітних жінок, на які вони будуть приходити разом із чоловіками. Також в спортивному залі будуть встановлені бігові доріжки, велотренажери та орбітреки. Враховуючи досить високу конкуренцію на спортивному ринку, зайняти нішу допоможуть низькі ціни та різноманітні послуги, які пропонуються клієнтам.

Вартість абонементу на один місяць становить 200 грн.

SWAT-аналіз

Розглянемо сильні та слабкі сторони даного бізнесу, щоб визначити доцільність реалізації бізнес-ідеї. Для цього проведемо SWAT-аналіз.

Сильні сторониCлабкі сторони
1. Висока рентабельність бізнесу.

2. Актуальність даних послуг на українському ринку.

3. Кваліфікований персонал.

4. Вигідне місце знаходження.

5. Наявність сайту та сторінок в соціальних мережах.
1. Висока конкуренція.

2. Обмежені готівкові кошти.

3. Невеликий досвід роботи з органами місцевої влади.

4. Сезонність.
МожливостіЗагрози
1. Формування цінової політики з урахуванням платоспроможності потенційних клієнтів, наявності конкурентів.

2. Вивчення ситуації в сфері спортивних послуг.

3. Проведення продуманої рекламної та маркетингової політики.

4. Передбачення можливих дій конкурентів та вживання необхідних заходів, якщо такі дії будуть загрожувати розвитку бізнесу.

5. Встановлення жорсткого контролю за витратами та документообігом.

6. Ретельний підбір персоналу.

7. Грамотне та професійне управління.
1. Зміна політичної та економічної ситуації в країні, яка може призвести до зниження інтресу до занять у спортзалах.

2. Зміни в податковому законодавстві.

3. Коливання курсу валют.

4. Форс-мажорні обставини, які пов'язані із стихійними природними явищами.

За результатами аналізу можна зробити висновки, що наявність сильних сторін створення спорт-залу дасть можливість успішно вийти на ринок та завоювати певну частину клієнтів.

Організація

Вибір приміщення. Для вибору приміщення важливим фактором є розташування, адже типова аудиторія спортивних залів - це дорослі люди, які ведуть активний спосіб життя, і не готові витрачати зайвий час на транспорт. Ідеальним варіантом розташування буде спальний район, де спостерігається дефіцит таких послуг. Наприклад, заняття спортом завжди актуальні в мікрорайонах, де активно будуються багатоповерхівки, або в невеликих містах.

Слід звернути увагу на наявність зручної транспортної розв'язки і, бажано, наявність місць для паркування. Розмір приміщення потрібно підбирати не тільки з урахуванням ваших поточних послуг, а й з доробком на майбутнє. Для невеликого спортзалу підійде приміщення площею близько 100 кв метрів. Розраховуємо на те, що в цьому приміщенні буде два зали: для фітнесу і тренажерів, а також для роздягальні та приймальні. Найкращий варіант – це перший поверх в багатоквартирному будинку. Але якщо в майбутньому будуть надаватися додаткові послуги, наприклад масаж, бажано щоб була можливість орендувати додаткові кімнати.

Щоб попит на послуги спортзалу виявився стабільно постійним, бажано ще до запуску проекту поцікавитися в місцевих жителів: який спортзал їм потрібен? Зараз все частіше людей цікавить спеціалізація закладу. Наприклад, можна працювати в напрямку жіночого фітнесу, мілітарі, силових тренувань, гімнастики для вагітних, реабілітаційних занять. Крім того, дедалі популярнішими стають спортивні студії для дітей, зокрема пов'язані із заняттями спортом, боксом, східними єдиноборствами. Щоб уникнути великих капіталовкладень, можна взагалі не робити душових.

Якихось особливих дозволів або ліцензій на власний спортзал не потрібно. Досить звичайної реєстрації як ПП. Можна реєстрацію доручити юридичній фірмі, але і самостійно зареєструватися не складно. Бухгалтерію краще доручити бухгалтерській фірмі. Тут ситуація та ж, що і з юристами: недорого і вибір великий.

Перелік необхідних документів:

 • Документи, що підтверджують реєстрацію ПП або ТзОВ;
 • Податкові документи. Свідоцтво про постановку на облік, реєстрація в фонді соціального страхування, фонд медичного страхування, пенсійний фонд та інше;
 • Документи на приміщення. Це договір оренди, або документ про право власності на приміщення;
 • Висновки наглядових органів. Висновок СЕС і пожежної інспекції, дозвіл на діяльність від районної адміністрації і дозвіл на торгівлю (якщо це передбачено проектом).

Персонал. Важливим елементом в фітнес-індустрії є підбір персоналу. На першому етапі будуть потрібні адміністратори, бухгалтер, тренери та прибиральниця. Візьмемо на роботу чотирьох адміністраторів (один з них - власник бізнесу), які будуть працювати по двоє через день. Вони будуть спілкуватися з клієнтами, стежити за порядком, оформляти замовлення, стежити за сайтом і соцмережами тощо. Ще потрібні прибиральниця і бухгалтер на пів ставки - для ведення звітності та спілкування з податковою.

Сьогодні в Україні існує кілька стратегій підбору фітнес-персоналу: одні клуби приймають на роботу професійних спортсменів - людей, які присвятили життя тому чи іншому виду спорту, випускників профільних вузів, чемпіонів, майстрів спорту. Інші - беруть на роботу аматорів з добре підвішеним язиком, які вміють продавати свої послуги. В цілому ж, підбір персоналу багато в чому залежить від маркетингового позиціювання спортзалу.

Можна також переманювати тренерів з інших фітнес-комплексів. Вони не тільки принесуть свій досвід, але й приведуть за собою клієнтів. У свою чергу їм потрібно гарантувати стабільну ставку хоча б на півроку вперед, а також стимулювати додатковими бонусами і відсотками.

Реклама

В першу чергу, необхідно створити сайт, на якому буде фотогалерея, контакти та ціни на послуги. Не варто забувати і про створення сторінок в соціальних мережах. Також можна розробляти спеціальні пропозиції для клієнтів, пропонуючи їм сезонні знижки або розстрочку при покупці абонемента на 1 рік.

Рекламу для спортивного залу можна розділити на:

 • Зовнішню рекламу;
 • Внутрішню рекламу.


Поговоримо окремо про кожний з перерахованих видів реклами спортивного залу. Всі зовнішні способи реклами використовуються для залучення в спортзал потенційних клієнтів. Тут прямий взаємозв'язок, чим більше клієнтів вдасться залучити, тим більш дохідний буде бізнес.

На які види реклами варто звернути увагу власнику нового спортивного залу залу?

1. Найменування спортивного залу. Підприємці часто не беруть до уваги значення назви спортзалу, саме назва - це перше що привертає увагу потенційного клієнта. Тренажерний зал повинен називатися коротко і лаконічно, в назві повинен бути прихований заклик до мужності, силі, красі, здоров'ю.

Назва повинна легко читатися, якщо нічого не спадає на думку, то можна трохи зайнятися плагіатом і взяти назву тренажерного залу у "конкурентів". Щоб не було ніяких неприємностей, краще «позичити» її у конкурентів не зі свого міста, а наприклад з сусіднього.

Ну і нарешті, можна просто погуглити, в Інтернеті можна знайти безліч реклами спортивних залів з їх назвами - проблем з вибором хорошого варіанту не буде. Так само існують фірми які спеціалізуються на назвах, але їм доведеться заплатити.

2. Вивіска для спортзалу. Спортзал потенційний клієнт повинен знайти без проблем, тому в місці входу в тренажерний зал повинна бути велика барвиста вивіска.

3. Розклеювання оголошень по під'їздах. Звичайне розклеювання оголошень по під'їздах прилеглих мікрорайонів досі залишається одним з найбільш дієвих способів реклами для сфери послуг, до якої можна віднести і послугу з тренувань свого тіла в спортивному залі. То ж нехтувати нею не варто ні в якому разі.

4. Поширення глянцевих буклетів. Можна розробити макет (краще щоб це зробив професійний дизайнер) і замовити друк цих буклетів, оптимальний розмір буклетів А5, не забудьте крім самої реклами вказати адресу і телефон спортивного залу.

Розподіл витрат ПП "Фіт-Стайл" на рекламу
Вид реклами% бюджетуЗагальна сума, тис. грн.
ТБ та радіо0
Оголошення20
Зовнішня реклама30
Інтернет10
Акції10
Буклети30
Даний бізнес-план виконано програмою Business Plan Online за шаблоном діяльності "фінтес-клуб". В програму закладені шаблони і інших видів діяльності. Розрахункова частина виконується за власними даними.

Обгрунтування суми залучених інвестицій

Капітальне інвестування. Для того, щоб реалізувати бізнес-ідею ПП "Фіт-Стайл" необхідно визначити суму інвестицій. Інвестувати планується в основний та оборотний капітал. Визначимо суму, яку потрібно вкласти на придбання основного капіталу.

 • Вартість обладнання становить 150.0 тис. грн.
 • Для комплектації виробничого процесу та офісу необхідні меблі, їх вартість становить 50.0 тис. грн.
 • Вартість комп'ютерної техніки становить 5.0 тис. грн.
 • Для організації роботи комп'ютерів необхідно придбати програмне забезпечення, його вартість становить 3.0 тис. грн.
Вартість необоротних активів, які планується придбати, тис. грн.
Назва необоротного активуПервісна вартість активу, тис. грн.Період експлуатації, роківЛіквідаційна вартість активу, тис. грн.
Обладнання150.04.01.50
Меблі50.04.00.50
Комп'ютери та техніка5.04.00.05
Програмне забезпечення3.02.00.03
Всього208
Структура капітальних інвестицій ППФіт-Стайл
Структура капітальних інвестицій ППФіт-Стайл

Таким чином, вартість необоротних активів складає 208 тис. грн. Витрати на придбання необоротних активів не зараховуються до витрат відразу, сума списується в вигляді амортизаційних відрахувань. Компанія обрала лінійний спосіб амортизації.

Планування поточних витрат. До витрат операційної діяльності входять:

витрати на закупку матеріалів, сировини та товарів;
витрати на оплату праці;
соціальні відрахування (ЄСВ);
амортизаційні витрати;
інші витрати.

Витрати на оплату праці. Для організації праці використовуватиметься наймана робоча сила. Проведемо планування чисельності персоналу та витрат на оплату праці на наступних 5 років.

Планування чисельності персоналу ПП "Фіт-Стайл" та фонду оплати праці на 2016 - 2020 рр
Показник20162017201820192020
Кількість персоналу, чол.23456
Фонд заробітної плати, тис. грн.96162240330432
Соціальні внески, тис. грн.21.1235.6452.8072.6095.04
Загальний фонд оплати праці, тис. грн.117.12197.64292.80402.60527.04
Динаміка та структура планових показників фонду оплати праці ППФіт-Стайл на 2016 - 2020 рр.
Динаміка та структура планових показників фонду оплати праці ППФіт-Стайл на 2016 - 2020 рр.

Плановий фонд оплати праці ПП "Фіт-Стайл" в 2016 році становить 117.12 тис. грн.

В 2017 році планується збільшення витрат на персонал на 80.52 тис. грн.

В 2018 році заплановано збільшення витрат відносно 2017 року на 95.16 тис. грн.

В 2019 році планується збільшення витрат відносно 2018 року на 109.80 тис. грн.

В 2020 році кількість персоналу компанії ПП "Фіт-Стайл" складе 6 чол., а фонд оплати праці - 527.04 тис. грн., що більше минулорічного показника на 124.44 тис. грн.

Планування амортизаційних витрат. Підрахуємо формування амортизаційних сум на наступних 5 років.

Формування амортизаційних витрат по необхідних основних активах підприємства лінійним методом, в тис. грн.
Назва необоротного активу20162017201820192020
Обладнання37.1337.1337.1337.130
Меблі12.3812.3812.3812.380
Комп'ютори та техніка1.241.241.241.240
Програмне забезпечення1.491.49000
Всього за рік52.2252.2250.7450.740
Динаміка планових показників амортизації ППФіт-Стайл лінійним методом на 2016 - 2020 рр.
Динаміка планових показників амортизації ППФіт-Стайл лінійним методом на 2016 - 2020 рр.

Відповідно до Податкового Кодексу Україні лінійний метод амортизації є рівномірним методом списання суми протягом всього періоду використання. Політика списання амортизації закріплюється обліковою політикою підприємства. Для розрахунку лінійного способу амортизації використовується формула:

К = (1/n) x 100,

где К - норма амортизації, а n - період використання (в роках).

Покажемо порядок розрахунку лінійної амортизації:

Сума амортизації обладнання становить:
(150.0 - 1.50) / 4.0 = 37.13 тис. грн.

Щорічна сума амортизації меблів становить:
(50.0 - 0.50) / 4.0 = 12.38 тис. грн.

Щорічна сума амортизації комп'ютерів становить:
(5.0 - 0.05) / 4.0 = 1.24 тис. грн.

Щорічна сума амортизації програмного забезпечення становить:
(3.0 - 0.03) / 2.0 = 1.49 тис. грн.

Оренда. Підприємство планує брати в оренду приміщення. Проведемо планування витрат на оренду приміщення. В 2016 році витрати на оренду складуть 36.0 тис. грн. На наступний рік планується ріст витрат 3.60 тис. грн. Таким чином, плановий показник на 2017 рік складе 36.0 тис. грн. В 2018 році планується збільшення витрат на оренду на 3.96 тис. грн. у порівнянні з 2017 роком. Сума орендних платежів в 2019 році планується на рівні 47.92 тис. грн., що більше показника 2018 року на 4.36 тис. грн. В 2020 році рівень витрат складе 52.71 тис. грн., це на 4.79 тис. грн. більше показника за 2019 рік.

Реклама. В 2016 році витрати на рекламу та просування заплановано в сумі 15.0 тис. грн. На наступний рік планується збільшення витрат 3 тис. грн. Таким чином, плановий бюджет на рекламу в 2017 році складе 15.0 тис. грн. В 2018 році планується ріст витрат на рекламу на 1.80 тис. грн. в порівнянні з 2017 роком. Витрати на рекламу в 2019 році заплановано на рівні 21.78 тис. грн., що більше показника 2018 року на 3.96 тис. грн. В 2020 році рівень витрат на рекламу складе 23.96 тис. грн., це на 2.18 тис. грн. більше показника за 2019 рік.

Зв'язок. Для роботи компанія використовує інтернет та мобільний зв'язок. Планові витрати в 2016 році складають 2.0 тис. грн. В 2017 році планується збільшення витрат на зв'язок на 0.20 тис. грн. В 2018 році витрати на зв'язок складуть 2.42 тис. грн., в 2019 - 2.66, а в 2020 році - 2.93 тис. грн.

В 2016 витрати на бухгалтерське обслуговування складуть 10.0 тис. грн.

Проведемо планування витрат комунальних платежів.

Планування комунальних платежів ПП "Фіт-Стайл" на 2016 - 2020 рр.
Показник20162017201820192020
Оплата електрики20.02224.2026.6229.28
Вода7.07.708.479.3210.25
Всього2729.7032.6735.9439.53

З врахуванням енергоспоживання необхідного обладнання можна спрогнозувати планове споживання електрики в 2016 році, воно складе 20.0 тис. грн. За використання води необхідно буде сплачувати 7.0 тис. грн. Загальна сума витрат за енергетичні, природні ресурси та комунальні послуги складає в 2016 році 27 тис. грн., в 2017 році 29.70 тис. грн., в 2018 році 32.67 тис. грн., в 2019 році 35.94 тис. грн., в 2020 році - 39.53 тис. грн.

Перелічені вище витрати відносяться в бухгалтерському обліку та інших витрат. Ці витрати відносять до собівартості продукції, тому необхідно їх підсумувати.

Планування інших витрат операційної діяльності ПП "Фіт-Стайл" на 2016 - 2020 рр.
Показник20162017201820192020
Оренда36.039.6043.5647.9252.71
Реклама15.01819.8021.7823.96
Зв'язок2.02.202.422.662.93
Бухгалтерське обслуговування10.01215.6018.7220.59
Комунальні платежі2729.7032.6735.9439.53
Всього90101.50114.05127.02139.72
Планування інших витрат операційної діяльності ППФіт-Стайл на 2016 - 2020рр.
Планування інших витрат операційної діяльності ППФіт-Стайл на 2016 - 2020рр.

Підрахувавши всі можливі елементи затрат, можна знайти суму майбутніх витрат операційної діяльності. Однак для цього нам необхідно спланувати ще використання матеріалів (матеріальні затрати). Дані матеріали використовуються відповідно до обсягів діяльності - чим більше виготовляється продукції - тим більші затрати. Для обчислення матеріальних затрат підсумуємо всі розраховані вище витрати. В 2016 році вони склали 90 тис. грн., в 2017 році - 101.50 тис. грн., в 2018 - 114.05 тис. грн., в 2019 році інші затрати склали 127.02 тис. грн., а в 2020 - 139.72 тис. грн.

Матеріальні затрати. Як зазначалось вище, матеріальні витрати визначаються пропорційно обсягам виробництва. Для цього використовується такий показник як матеріалоємність. Для нашої діяльності показник матеріалоємності становить 3.0 %. Щоб підрахувати суму витрат операційної діяльності (ВОП1) за 2016 рік, потрібно підсумувати всі елементи затрат:

Матеріальні витрати + ФОП + Амортизація + Комунальні витрати = Витрати операційної діяльності (ВОП)

3.0/100 * ВОП1 + 117.12 + 52.22 + 90 = ВОП1

ВОП1 - 3.0/100* ВОП1 = 259.34

ВОП1 = 267.36

Витрати операційної діяльності в 2016 році складуть 267.36 тис. грн.

Матеріальні витрати в 2016 році складуть 267.36 * 3.0 / 100 = 8.02 тис. грн.

Витрати операційної діяльності в 2017 році складуть : 351.36 / (1 - 3.0 / 100) = 362.23 тис. грн.

Матеріальні витрати в 2017 році складуть 362.23 * 3.0 / 100 = 10.87 тис. грн.

Витрати операційної діяльності в 2018 році складуть : 457.59 / (1 - 3.0 / 100) = 471.74 тис. грн.

Матеріальні витрати в 2018 році складуть 471.74 * 3.0 / 100 = 14.15 тис. грн.

Витрати операційної діяльності в 2019 році складуть : 580.35 / (1 - 3.0 / 100) = 598.30 тис. грн.

Матеріальні витрати в 2019 році складуть 598.30 * 3.0 / 100 = 17.95 тис. грн.

Витрати операційної діяльності в 2020 році складуть : 666.76 / (1 - 3.0 / 100) = 687.38 тис. грн.

Матеріальні витрати в 2020 році складуть 687.38 * 3.0 / 100 = 20.62 тис. грн.

Планування витрат операційної діяльності. З приведених вище розрахунків можна підсумувати загальну суму витрат операційної діяльності.

Планування витрат операційної діяльності ПП "Фіт-Стайл" на 2016 - 2020 рр.
Показник20162017201820192020
Матеріальні витрати8.0210.8714.1517.9520.62
Витрати на оплату праці96162240330432
Соціальні відрахування21.1235.6452.8072.6095.04
Амортизація52.2252.2250.7450.740
Інші витрати90101.50114.05127.02139.72
Всього267.36362.23471.74598.30687.38
Планові витрати операційної діяльності ППФіт-Стайл на 2016 - 2020 рр.
Планові витрати операційної діяльності ППФіт-Стайл на 2016 - 2020 рр.

Матеріальні витрати підприємства в 2016 році складають 8.02 тис. грн. В наступному році вони збільшаться на 2.85 тис. грн. (темп приросту складає 35.48%). За період з 2017 по 2018 рр. матеріальні витрати збільшаться на 3.29 тис. грн. і складуть 14.15 тис. грн. В наступному році показник збільшаться на 3.80 тис. грн. (26.83%). В 2020 році матеріальні витрати складуть 20.62 тис. грн., що більше показника попереднього року на 2.67 тис. грн., темп приросту складає 14.89%.

Фонд заробітної плати складе в 2016 році 96 тис. грн. В наступному році витрати збільшаться на 66 тис. грн. (очікуваний темп приросту 68.75%). За період з 2017 по 2018 рр. витрати на оплату праці збільшаться на 78 тис. грн. і складуть 240 тис. грн. В наступному році показник збільшиться на 90 тис. грн. (37.50%). В 2020 році витрати на оплату праці складуть 432 тис. грн., що більше показника попереднього року на 102 тис. грн., темп приросту складе 30.91%.

Соціальні відрахування складають в 2016 році 21.12 тис. грн. В наступному році вони виростуть на 14.52 тис. грн. (темп приросту заплановано на 68.75%). За період з 2017 по 2018 рр. соціальні витрати збільшаться на 17.16 тис. грн. і складують 52.80 тис. грн. В наступному році показник збільшиться на 19.80 тис. грн. (37.50%). В 2020 році витрати на соціальне страхування складуть95.04 тис. грн., що більше показника попереднього року на 22.44 тис. грн., темп приросту запланований на рівні 30.91%.

Амортизаційні витрати складуть в 2016 році 52.22 тис. грн.

Інші витрати складуть в 2016 році 90 тис. грн. В наступному році вони зростуть на 11.50 тис. грн. (темп приросту запланований на рівні 12.78%). За період з 2017 по 2018 рр. інші витрати зростуть на 12.55 тис. грн. і складуть 114.05 тис. грн. В наступному році показник зросте на 12.97 тис. грн. (11.37%). В 2020 році інші витрати складуть 139.72 тис. грн., що більше показника попереднього року на 12.70 тис. грн., темп приросту заплановано на рівні 10.00%.

Планові витрати операційної діяльності складуть в 2016 році 267.36 тис. грн. В наступному році вони виростуть на 94.87 тис. грн. (темп росту - 35.48%). За період з 2017 по 2018 рр. операційні витрати виростуть на 109.51 тис. грн. і складуть 471.74 тис. грн. В наступному році показник витрат збільшиться на 126.56 тис. грн. (26.83%). В 2020 році витрати складуть 687.38 тис. грн., що більше показника 2019 року на 89.08 тис. грн., темп приросту заплановано на рівні 14.89%.

Планування джерел для інвестицій. Крім інвестицій в основний капітал, підприємству необхідні і інші вкладення. Для реєстрації бізнесу витратиться 1.50 тис. грн., це сума, яка необхідна на оформлення документів, реєстрацію в контролюючих органах, виготовлення печатки та ін. Для початку діяльності необхідно, щоб на складі знаходились товарні (матеріальні) запаси. Прогнозована сума залишків товарів на складі на початок діяльності складає 30.0 тис. грн. Для організації діяльності на початковому етапі необхідні готівкові кошти, їх сума складає 10.0 тис. грн. Щоб бізнес запрацював, необхідно провести ремонт приміщення. За попередніми підрахунками вартість ремонтних робіт становить 70.0 тис. грн.

Потрібно врахувати, що ПП "Фіт-Стайл" не зможе з першого місяця роботи заробити на утримання персоналу, сплату комунальних та податків. Для цього необхідно мати резервні кошти, які можна буде використати на випадок недоотримання планового рівня доходу. Планові річні видатки становлять 267.36 тис. грн., в місяць необхідно близько 13.10 тис. грн.

Таким чином, для бізнесу потрібна сума 332.60 тис. грн. в т.ч.:

 • основні запаси 205 тис. грн.;
 • нематеріальні активи 3.0 тис. грн.;
 • запаси товарів та матеріалів 30.0 тис. грн.;
 • гроші на розрахунковому рахунку 10.0 тис. грн.;
 • капітальні інвестиції (ремонт) 70.0 тис. грн.;
 • додаткова сума на реєстрацію бізнесу 1.50 тис. грн.
 • резервний капітал на погашення витрат 13.10 тис. грн.

На підприємствах для придбання активів використовується власний та залучений капітал. Власним капіталом є статутний капітал та прибуток, за рахунок який придбаваються активи. Оскільки підприємство ще не отримує прибутку, єдиним джерелом власних коштів є внески засновників. На ПП "Фіт-Стайл" сума власних коштів складає 50.0 тис. грн. Таким чином, щоб придбати всі необхідні активи, необхідно залучити кредитні кошти. Сума кредиту становить 282.60 тис. грн. ( 332.60 - 50.0 ).

Структура кредиту для придбання активів, розподіл погашення за роками
Показник20162017201820192020
Сума кредиту, тис. грн.70.6570.6570.6570.650
Банківські відсотки, тис. грн.32.5532.5532.5532.550
Загальна сума боргу, тис. грн.103.20103.20103.20103.200
Структура погашення кредиту ППФіт-Стайл
Структура погашення кредиту ППФіт-Стайл

ПП "Фіт-Стайл" доцільно взяти кредит на 48.0 місяців під 20.0% річних. Щорічно витрати на сплату відсотків становлять 32.55 тис. грн., на погашення тіла кредиту потрібно виділяти 70.65 тис. грн. щорічно.

Даний бізнес-план виконано програмою Business Plan Online за шаблоном діяльності "фінтес-клуб". В програму закладені шаблони і інших видів діяльності. Розрахункова частина виконується за власними даними.

Складання фінансового плану інвестиційної програми

Точна беззбитковості підприємства - це розрахунок мінімальної суми доходу, при якій підприємство не отримає ні прибутку ні збитку, тобто це сума загальних витрат підприємства. Проаналізуємо, якою буде загальна сума витрат підприємства. Ми вже дослідити структуру та динаміку планових витрат операційної діяльності. Сплата відсотків - це витрати фінансової діяльності. Включимо дані витрати до загальної суми.

Планування валових витрат ПП "Фіт-Стайл"
Показник20162017201820192020
Операційні витрати267.36362.23471.74598.30687.38
Фінансові витрати32.5532.5532.5532.550
Всього299.91394.78504.29630.85687.38

Таким чином, точка беззбитковості в 2016 році складає 299.91 тис. грн., в 2017 році складає 394.78 тис. грн., в 2018 році складає 504.29 тис. грн., в 2019 році складає 630.85 тис. грн., в 2020 році складає 687.38 тис. грн.

Головним джерелом прибутку підприємства є націнка. На ПП "Фіт-Стайл" планова націнка становить 40.0 %. Проведемо планування доходів діяльності із врахуванням націнки.

Планування доходів та фінансових результатів ПП "Фіт-Стайл"
Показник20162017201820192020
Доходи419.88552.69706.01883.19962.33
Видатки299.91394.78504.29630.85687.38
Прибуток до оподаткування119.97157.91201.72252.34274.95
Податок на прибуток19.1925.2732.2740.3743.99
Чистий прибуток100.77132.65169.44211.97230.96
Планування доходів та фінансових результатів ППФіт-Стайл
Планування доходів та фінансових результатів ППФіт-Стайл

Плановий обсяг надходжень від реалізації в 2016 році становить 419.88 тис. грн., тобто підприємство планує отримувати середньоденну виручку в розмірі 0.70 тис. грн. Обсяги доходів зростатимуть щороку. Так, плановий чистий дохід в 2017 році складе 552.69 тис. грн., а до 2020 року показник складатиме 962.33 тис. грн.

За даними таблиці можна зробити висновок, що підприємство буде прибутковим. Плановий чистий прибуток складе 100.77 тис. грн. При розрахунках враховується і оподаткування прибутку, сума податку в 2016 році складає 16%.

Підприємство є платником податку на прибуток. Отже, в 2017 році плановий прибуток до оподаткування становить 157.91 тис. грн., після оподаткування чистий прибуток підприємства складе 132.65 тис. грн. В наступні роки заплановано зростання прибутку, в 2018 році темп приросту становить 27.74%, в 2019 році - 25.10%, в 2020 році 8.96%. Через 5 років плановий чистий прибуток становить 230.96 тис. грн.

Проведемо планування грошових потоків на наступний рік.

Каса на початок 2016 р.
ПрихідРозхід
50.0
Поставили на баланс власні кошти
205
Придбали основні засоби
282.60
Перераховано на рахунок кредитні кошти
3.0
Купили нематеріальні активи
13.10
Поставили на рахунок резервну суму для покриття майбутніх витрат
30.0
Купили запаси та товари
1.50
Витрачено на відкриття фірми
70.0
Витрачено на ремонти
13.10
Відкладено резервну суму на покриття майбутніх витрат
345.70
Всього грошові надходження
322.60
Всього грошові витрати
23.10
Залишок грошових коштів до початку діяльності
Каса на початок 2017 р.
ПрихідРозхід
23.10
Залишок коштів до початку діяльності
419.88
Виручка від реалізації продукції
32.55
Сплата відсотків за кредит
96
Оплата праці персоналу
21.12
Оплата соціального збору
90
Інші витрати підприємства
19.19
Оплата податку на прибуток
8.02
Матеріальні витрати
70.65
Погашення кредиту
419.88
Всього грошові надходження
337.54
Всього грошови витрати
105.44
Залишок грошових коштів на кінець 2016 р.
Каса на початок 2018 р.
ПрихідРозхід
105.44
Залишок грошових коштів на початок 2017 р.
552.69
Виручка від реалізації продукції
32.55
Сплата відсотків за кредит
162
Оплата праці персоналу
35.64
Оплата витрат на соціальне забезпечення
101.50
Інші витрати підприємства
25.27
Оплата податку на прибуток
10.87
Матеріальні витрати
70.65
Погашення кредиту
552.69
Всього грошові надходження
438.47
Всього грошові витрати
219.66
Залишок грошових коштів на кінець 2017 р.

Грошові надходження є додатнім грошовим потоком, а витрати - від'ємним, сальдо по рахунку 30 та 31 є чистим грошовим потоком операційної діяльності. Саме цей показник і використовується для оцінки ефективності інвестиційної діяльності підприємства і його значення є не менш важливим, чим значення чистого прибутку.

Даний бізнес-план виконано програмою Business Plan Online за шаблоном діяльності "фінтес-клуб". В програму закладені шаблони і інших видів діяльності. Розрахункова частина виконується за власними даними.

Оцінка ризиків та ефективності інвестицій

При оцінці ефективності проекту проводять розрахунок наступних показників:

 • чистий дисконтований дохід;
 • індекс доходності;
 • період окупності інвестицій;
 • внутрішня норма доходності інвестицій.

Для того, щоб отримати дані показники, необхідно розрахувати грошові потоки ПП "Фіт-Стайл".

Грошові потоки ПП "Фіт-Стайл" в 2016 - 2020 рр.
Показники20162017201820192020Всього за 2016 - 2020 рр
Додатній грошовий потік419.88552.69706.01883.19962.333524.10
Від'ємний грошовий потік337.54438.47556.48691.14731.372754.99
Чистий грошовий потік82.34114.22149.53192.05230.96769.10

В 2016 році додатній грошовий потік становить 419.88 тис. грн., від'ємний - 337.54 тис. грн.. Різниця між цими показниками, що становить 82.34 тис. грн., є чистим грошовим потоком підприємства за 2016 р. Спланувавши грошові потоки на 5 років, встановлено, що додатній грошовий потік в 2020 р. становитиме 962.33 тис. грн., від'ємний - 731.37 тис. грн., а чистий 230.96 тис. грн.

Проведемо дисконтування грошових потоків, для цього необхідно визначити ставку дисконту.

Розрахунок ставки дисконту
Показники20162017201820192020Всього за 2016 - 2020 рр
Додатній грошовий потік419.88552.69706.01883.19962.333524.10
Від'ємний грошовий потік337.54438.47556.48691.14731.372754.99
Чистий грошовий потік82.34114.22149.53192.05230.96769.10

Проведемо дисконтування грошових потоків ПП "Фіт-Стайл".

Дисконтування грошових потоків ПП "Фіт-Стайл"
Показник20162017201820192020Всього за 2016 - 2020 рр
Дисконтований додатній грошовий потік381.71502.45641.82802.90874.843203.72
Дисконтований чистий прибуток91.61109.62127.30144.78143.41616.72
Дисконтований чистий грошовий потік74.86103.83135.94174.59209.96699.18

Одним із найбільш ефективних способів оцінки ефективності інвестиційного проекту є розрахунок чистого приведеного доходу (NPV), який базується на співставленні величини початкових інвестицій (IC) з загальною сумою дисконтованого чистого грошового потоку, який поступає в досліджуваний період.

Чистий приведений дохід (ефект) (NPV) = 699.18 - 319.50 = 379.68 тис. грн.

Індекс доходності (англ. PI, DPI, Present value index, Profitability Index, benefit cost ratio) – показник ефективності інвестицій, що представляє собою відношення дисконтованих доходів до розміру інвестиційного капіталу. Інші синоніми індексу доходності, які несуть аналогічний економічний зміст: індекс прибутковості та індекс рентабельності інвестиційного проекту.

Індекс доходності інвестицій (PI) = 699.18 / 319.50 = 2.19

Період окупності інвестицій (PP) є показником, що характеризує термін, за який вкладений капітал принесе дохід.

Період окупності (PP) = 319.50 / (699.18 / 5) = 2.28 років.

Проведемо розрахунок внутрішньої норми прибутку. Для цього необхідно зазначити верхній бар'єр норми дисконту, який, як правило, є на рівні 10 %. Припустимо, що верхня межа складає 15%.

Проведемо дисконтування чистого грошового потоку за верхньою межою дисконтної ставки.

Дисконтування грошового потоку методом послідовного наближення.
Показник20162017201820192020Всего
Чистий грошовий потік82.34114.22149.53192.05230.96769.10
Дисконтований чистий грошовий потік (Е1)74.86103.83135.94174.59209.96699.18
Дисконтований чистий грошовий потік (Е2)71.6086.3798.32109.81114.83480.92
IRR = 10 + (15 - 10) * 699.18 / (699.18 - (480.92)) = 12.96%

Підсумуємо дослідження та покажемо всі показники ефективності інвестиційного проекту.

Показники ефективності інвестиційного проекту
ПоказникЗначення
CashFlowЧистий грошовий потік82.34
E1Дисконтований чистий грошовий потік (Е1)74.86
NPVЧистий приведений дохід379.68
PiІндекс доходності2.19
IRRВнутрішня норма доходності,%12.96
PPПеріод окупності, років2.28

Таким чином, можна відзначити, що інвестиційний проект є перспективним, підприємство буде прибутковим і матиме хороші довгострокові перспективи.

Даний бізнес-план виконано програмою Business Plan Online за шаблоном діяльності "фінтес-клуб". В програму закладені шаблони і інших видів діяльності. Розрахункова частина виконується за власними даними.

Вплив інвестиційної програми на формування прибутку та структуру капіталу

Спланувавши необхідну вартість активів та визначившись із джерелами фінансування можна скласти плановий баланс підприємства на наступні 5 років.

Планові показники балансу ПП "Фіт-Стайл" на наступні 5 років
Назва показникаНа 01.01.2016На 01.01.2017На 01.01.2018На 01.01.2019На 01.01.2020
І. Необоротні активиxxxxx
Нематеріальні активи3.01.520.030.030.03
Основні засоби205154.26103.5352.792.05
Капітальні інвестиції70.070.070.070.070.0
Всього за розділом І.278225.78173.56122.8272.08
ІІ. Оборотні активиxxxxx
Запаси30.030.030.030.030.0
Гроші на рахунку та в касі23.10105.44219.66369.19561.24
Всього за розділом II.53.10135.44249.66399.19591.24
Баланс331.10361.22423.22522.01663.32
ІІІ. Власний капіталxxxxx
Статутний капітал50.050.050.050.050.0
Нерозподілені прибутки-1.5099.27231.92401.36613.32
Всього за розділом III.48.50149.27281.92451.36663.32
V. Короткострокові зобов'язанняxxxxx
Позики банку282.60211.95141.3070.650
Всього за розділом V282.60211.95141.3070.650
Баланс331.10361.22423.22522.01663.32

WACC (Weight average cost of capital) – показник середньозваженої вартості капіталу, який використовують при оцінці необхідності інвестування в різні цінні папери, проекти та дисконтування очікуваних доходів від інвестицій та визначення вартості капіталу компанії.

WACC = (Власний капітал * Ставка дисконту + Залучений капітал * Кредитна ставка * (1- Ставка податку на прибуток) ) / Капітал

Проведемо підрахунок показника на 01.01.2017 :

WACC = (149.27 * 10 + 211.95 * 20.0 * (1- 0.16) ) / 361.22 = 13.99 %

Таким чином, середньозважена вартість капіталу ПП "Фіт-Стайл" :

 • в 2017 році складає 13.99%;
 • в 2018 році складає 12.27%;
 • в 2019 році складає 10.92%;
 • в 2020 році складає 10.00%.

Зарубіжні та вітчизняні фінансисти вважають показник фінансового важелю (DFL Degree of financial leverage) одним із основних показників впливу структури капіталу на прибуток підприємства.

Показник, що показує рівень додаткового прибутку на власний капітал при різних варіантах структури капіталу, називається ефектом фінансового лівериджу, він розраховується за формулою:

ЕФЛ = (1-Спп) * (Кра - Св) * ПК / СК

где СПП - ставка податку на прибуток;
Кра - коефіцієнт рентабельності активів;
Св - ставка відсотку за кредит;
ПК - сума залученого капіталу;
СК - середня сума власного капіталу.

Вплив даного показника на прибуток можна розрахувати.

Вплив ефекту фінансового лівериджу на кінцеві результати ПП "Фіт-Стайл" на 2016 - 2020 рр
Назва показникаНа 01.01.2016На 01.01.2017На 01.01.2018На 01.01.2019На 01.01.2020
Ставка податку на прибуток, %16%16%16%16%16%
Чистий прибуток, тис. грн.100.77132.65169.44211.97230.96
Середня вартість активів, тис. грн.346.16392.22472.61592.67663.32
Ставка відсотку за кредит, %20.020.020.020.020.0
Власний капітал, тис. грн.48.50149.27281.92451.36663.32
Залучений капітал, тис. грн.282.60211.95141.3070.650
Коефіцієнт рентабельності активів (ROA)0.290.340.360.360.35
Диференціація фінансового лівериджу0.090.140.160.160.15
Податковий коректор0.840.840.840.840.84
Плече фінансового важеля (FLS)5.831.420.500.160
Ефект фінансового важеля (DFL)0.450.160.070.020

Таким чином, можна зробити висновки про те, що фінансова політика є вигідною, показник ефекту фінансового важеля показує наскільки відсотків збільшиться рентабельність власного капіталу за рахунок залучених до обороту кредитних коштів.

Даний бізнес-план виконано програмою Business Plan Online за шаблоном діяльності "фінтес-клуб". В програму закладені шаблони і інших видів діяльності. Розрахункова частина виконується за власними даними.

Провідні експерти ринку говорять, що грамотно організований спортзал генерує рентабельність на рівні 20-25%, при цьому період окупності інвестицій при організації клубу економ-класу становить 1,5-2,5 року, а для преміум сегменту необхідно близько 5 років.

З огляду на нинішню політичну і соціальну нестабільність в Україні, високий рівень інфляції національної валюти, а також високі орендні ставки на приміщення, подорожчання імпортного спортивного інвентарю і загальне зниження рівня доходів населення, відкриття спортивного залу сьогодні - справа досить капіталомістка, що вимагає значних вливань фінансових ресурсів в реалізацію проекту, а також тривалого часу для того, щоб прибуток від діяльності спортивного закладу окупила початкові інвестиції в проект.

З іншого боку, попит на спортивні послуги серед населення нашої країни постійно зростає. Багато людей, не дивлячись ні на які зовнішні обставини, готові витрачати свої гроші на власне здоров'я і користуватися послугами спортзалів. Підтверджує затребуваність спортивних послуг у жителів міст і зростання популярності здорового способу життя, так багато клієнтів відвідують їх цілими сім'ями, проводять там вихідні. Такі тенденції дозволяють говорити про перспективність створення спортивних залів і затребуваності їх роботи сьогодні.

Для реалізації бізнес-ідеї ПП "Фіт-Стайл" необхідні кошти. Будь-яке підприємство, яке розпочинає свою діяльність на ринку, повинно мати власні кошти, що формують статутний капітал. Для досліджуваного підприємства сума власних коштів становить 50.0 тис. грн.. Даних коштів недостатньо для того, щоб закупити всі необхідні активи для роботи підприємства, тому необхідно взяти кредит. Щоб підрахувати суму, необхідну для кредитування, потрібно порахувати вартість інвестицій. На першому етапі підрахуємо вартість капітальних інвестицій - вкладень в нерухомість, транспорт, обладнання та інші основні засоби. Сума капітальних інвестицій становить 205 тис. грн. Крім них, також потрібні обігові кошти. Їх вартість складає сума запасів на складах та грошові кошти на розрахунковому рахунку. Необхідна сума запасів для початку бізнесу становить 30.0тис. грн. Також потрібні кошти для реєстрації підприємства та інших витрат, пов'язаних із відкриттям фірми. Загальна сума інвестицій становить 319.50тис. грн. Головне завдання, яке повинно виконати підприємство - це перейти поріг беззбитковості. Щоб визначити значення точки беззбитковості потрібно спланувати витрати підприємства. Для організації бізнесу потрібно залучити трудові ресурси. Планова чисельність персоналу становить 2 чол. Якщо запланувати середню місячну заробітну плату на рівні 4.0 тис. грн., то річні видатки на персонал складуть 117.12 тис. грн.

Для виготовлення товарів та послуг необхідні витрати матеріалів. Планова матеріалоємність продукції становить 3.0%, таким чином планові затрати матеріалів в першому році роботи складуть - 8.02 тис. грн. Амортизаційні витрати складають 52.22 тис. грн.

До складу інших витрат можуть бути включені витрати на оренду, рекламу, перевезення товарів, комунальні видатки та податки. Сума інших витрат операційної діяльності в першому році діяльності складає 90 тис. грн. Підрахувавши всі витрати можна спрогнозувати точку беззбитковості, яка складе 299.91 тис. грн. в 2016 році. Попередня оцінка потужності ПП "Фіт-Стайл" дає можливість спрогнозувати, що такий дохід підприємство може отримати за рік, тому є сенс взяти кредит на 48.0 місяців під 20.0% річних. Сума кредиту 332.60 тис. грн. За попередніми підрахунками плановий дохід ПП "Фіт-Стайл" повинен скласти 419.88 тис. грн., це дасть можливість отримати 100.77 тис. грн. чистого прибутку.

Оцінка ефективності інвестиційного проекту показала, що при даних прогнозах грошових потоків період окупності становить 2.28 років, а чистий приведений дохід - 379.68 тис. грн.

За результатами прогнозу структури капіталу в 2017 вартість майна становить 361.22 тис. грн., при цьому сума власного капіталу складає 149.27 тис. грн. До 2020 року планова вартість капіталу складе 663.32 тис. грн. Середньозважена вартість капіталу складе 10.00%.

Автор: kseniya_www · 03.11.2016 19:29 · Примеры работ